Fenomen Mac OS

Forum poświęcone innym systemom operacyjnym, które nie pasuje do pozostałych działów. Można tutaj rozmawiać na temat Mac OS X, BeOS oraz innych egzotycznych systemów operacyjnych.
Awatar użytkownika
energizer
Raczkujący
Raczkujący
Znak zodiaku: Waga
Kontakt:

Fenomen Mac OS

Post autor: energizer » 3 lutego 2011, 11:40

Zawsze zastanawiałem się nad tym dlaczego Mac OS zbiera aż tyle pochlebnych opinii. Sam nigdy tego systemu nie używałem, bo nie stać mnie na sprzęt Apple. Domyślam się, że ma on kilka zalet:
- dobra obsługa sprzętu - system jest dopasowany do konkretnych maszyn wiec nie musimy się martwić tym, że sterownik do karty zostanie źle dobrany, ekran źle skonfigurowany itp. zostaje tylko obsługa urządzeń peryferyjnych
- wygląd - widziałem kilka zrzutów ekranów i wygląd jest całkiem całkiem (jak dla mnie prawie tak ładny jak Oxygen ;-) )
- solidna, bezpieczna podstawa - UNIX
- marketing - bogata firma dba o wizerunek

Ale czy to wszystko? Ciekawi mnie co takiego ma Mac OS czego nie ma np. jakaś dystrybucja Linuksa?
Ostatnio zmieniony 4 lutego 2011, 17:53 przez energizer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
drastik
Bywalec
Bywalec
Znak zodiaku: Bliźnięta
Nasza Klasa: 1524493
Kontakt:

Re: Fenomen Mac OS

Post autor: drastik » 3 lutego 2011, 17:20

energizer pisze:Zawsze zastanawiałem się nad tym dlaczego Mac OS zbiera aż tyle pochlebnych opinii. Sam nigdy tego systemu nie używałem, bo nie stać mnie na sprzęt Apple. Domyślam się, że ma on kilka zalet:
- dobra obsługa sprzętu - system jest dopasowany do konkretnych maszyn wiec nie musimy się martwić tym, że sterownik do karty zostanie źle dobrany, ekran źle skonfigurowany itp. zostaje tylko obsługa urządzeń peryferyjnych
- wygląd - widziałem kilka zrzutów ekranów i wygląd jest całkiem całkiem (jak dla mnie prawie tak ładny jak Oxygen ;-) )
- solidna, bezpieczna podstawa - UNIX
- marketing - bogata firma dba o wizerunek

Ale czy to wszystko? Ciekawi mnie co takiego ma Mac OS czego nie ma np. jakaś dystrybucja Linuksa?

Generalnie jeśli chcesz spróbować OSX'a to zapoznaj się z http://www.osx86project.org/.
Dalej jest to system masakrycznie prosty w obsłudze, tak, że prościej się już chyba nie da - instalujesz aplikację przeciągając ją do okienka Programy.
Wykorzystanie EFI zamiast BIOSu - na to się chyba tylko Apple zdecydowało.
"Spasowanie" sprzętu chociażby w MacBook'ach - producent mówi - bateria ~10h (przy spełnieniu warunków ex. ekran 50% jasności, wyłączone WiFi i BT, itp), tam sprzęt ma po prostu działać, bez kombinowania.
Prostota, prostota, prostota - sprzęt produkowany (w Chinach) dla amerykanów musi być prosty... Poza tym ma działać i przy tym wyglądać tak jak wygląda - dizajn apple'a jest po prostu świetny, do tej pory jedynie chyba Sony ze swoimi Vaio im jakoś dorównuje.

Poza tym zauważ, że niektóry kupują Maczki tylko po to, żeby się lansować "oo mam maka!" a na pokładzie zamiast OSX'a jest windows, co jest już paranoją.. ale wolność Tomku i tak dalej.. ;)
sie popsuła sygnaturka :( kiedyś zrobię taką samą jak miałem :)

Awatar użytkownika
paszczak000
Administrator
Administrator
Znak zodiaku: Panna
Nasza Klasa: 162689
Kontakt:

Post autor: paszczak000 » 3 lutego 2011, 18:10

drastik pisze:dizajn apple'a jest po prostu świetny

Nudny, okrągły, obły, nieciekawy :)
"Nobody will ever need more than 640k RAM!" -- Bill Gates, 1981
"Windows 95 needs at least 8 MB RAM." -- Bill Gates, 1996
"Nobody will ever need Windows" -- logical conclusion

Awatar użytkownika
drastik
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: drastik » 3 lutego 2011, 18:30

Paszczak000 pisze:
drastik pisze:dizajn apple'a jest po prostu świetny

Nudny, okrągły, obły, nieciekawy :)

A, że niby nawet laptopy, które mają 31337 świecidełek są ładniejsze? Tu się świeci, tu błyska, tu coś miga.. o tu mamy dotykową regulację i wyciszenie głośności... IMO to jest dużo gorsze;) Mac jest prosty i to jest jego zaleta!

Awatar użytkownika
paszczak000
Administrator
Administrator
Znak zodiaku: Panna
Nasza Klasa: 162689
Kontakt:

Post autor: paszczak000 » 3 lutego 2011, 19:42

Prosta to jest konsola :)
"Nobody will ever need more than 640k RAM!" -- Bill Gates, 1981
"Windows 95 needs at least 8 MB RAM." -- Bill Gates, 1996
"Nobody will ever need Windows" -- logical conclusion

Awatar użytkownika
Jacu$
Przyjaciel
Przyjaciel
Znak zodiaku: Wodnik
Kontakt:

Post autor: Jacu$ » 3 lutego 2011, 23:06

Paszczak000 pisze:Prosta to jest konsola :)

No, tu bym polemizował. Miałem nie tak dawno konsolę XBOX360 (dostałem ją do naprawy). Prosta nie była ;)
Jacu$

Awatar użytkownika
energizer
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Post autor: energizer » 4 lutego 2011, 17:52

Sam próbowałem uruchomić Mac OS X na VirtualBoxie lecz niestety na szarym ekranie na początku się skończyło :-/
Ciekawi mnie, że żadna inna firma nie wpadnie na podobny pomysł by wprowadzić jakieś prestiżowe urządzenia z dobrym designem i swoim oprogramowaniem przystosowanym do sprzętu. Nie mówię tu o kopiowaniu ale raczej o korzystaniu z dobrych rozwiązań.

Awatar użytkownika
qbs
Przyjaciel
Przyjaciel
Znak zodiaku: Skorpion
Nasza Klasa: 40690027
Kontakt:

Post autor: qbs » 5 lutego 2011, 20:45

Sprzęt od Apple - o ile nie jest to coś naj naj naj droższego na rynku jest to równoznaczne z zacofaną technologią porównywalną do najtańszych netbooków. Psuję się to w cholere. Dawniej plastikowe obudowy żółkły i pękały (mam macbook'a rocznik 2008 więc na chwilę obecną może być lepiej)
Natomiast jeśli chodzi o software - sam OS bez zarzutu, super sprawująca się wirtualizacja. Niezła integracja z WinXP. Nie można narzekać. Jeśli chodzi zaś o soft.... tu sprawa jest jeszcze gorsza niż w przypadku sprzętu, byle środowisko nieco lepsze od windowsowego notatnik kosztuje i to nie mało.

I kupuja go geje :D :D :D :D
Tylko ktoś kto lubi poczuć twardość innego faceta w swojej rzyci takie bzdury gada. Niestety ale shitki z apple'a są zbyt mocno zakorzenione na rynku amerykańskim by się z nim nie liczyć. Tak więc osoby które zajmują się developerką na większą skale, raczej powinny mieć dostęp do jakiegoś Macintosha.
Jeśli w przyszłości będzie mnie stać na jakiegoś MacBook'a PRO i nie będę miał na co wydawać (a to póki co mi nie grozi) to może sobie kupię. PS czy w ogóle wiesz że spory procent mac'owców używa na nich windows'a?
I love tittyHTML

Awatar użytkownika
drastik
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: drastik » 6 lutego 2011, 01:13

qbs pisze:Sprzęt od Apple - o ile nie jest to coś naj naj naj droższego na rynku jest to równoznaczne z zacofaną technologią porównywalną do najtańszych netbooków. Psuję się to w cholere. Dawniej plastikowe obudowy żółkły i pękały (mam macbook'a rocznik 2008 więc na chwilę obecną może być lepiej)

Aa plastikowe obudowy w MacBook'ach White/Black własnie z przed 2-3 lat podlegają kampanii naprawy top case'a. Polecam udać się do iSpotu albo jakiegoś serwisu Maca i zrobienie rozeznania;) Sam byłem ostatnio ze znajomym własnie z MacBook'iem White na wymiane top case'u ;) i wymienili w ciągu kilkunastu minut;)

Awatar użytkownika
energizer
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Post autor: energizer » 9 lutego 2011, 14:18

qbs pisze:czy w ogóle wiesz że spory procent mac'owców używa na nich windows'a?

Zapewne są tacy ludzie gdyż ilość oprogramowania na Mac OS X nie jest taka duża jak na Windowsa (choć większa od Linuksa). Mimo to gdy słyszałem opinie znajomych posiadających sprzęt od Apple to chwalą go za intuicyjność i stabilność a to raczej zasługa oprogramowania.

Awatar użytkownika
qbs
Przyjaciel
Przyjaciel
Znak zodiaku: Skorpion
Nasza Klasa: 40690027
Kontakt:

Post autor: qbs » 9 lutego 2011, 20:24

Ooo, super wieść drastik, dziękuję!
Mimo to gdy słyszałem opinie znajomych posiadających sprzęt od Apple to chwalą go za intuicyjność i stabilność a to raczej zasługa oprogramowania.

Tak, jak najbardziej. Prościej zrobić soft dla jednej platformy i tym samym zapewnić większą stabilność - podobnie jest z konsolami. Co do intuicyjności to już kwestia gustu, bardzo ciężko mi było się przyzwyczaić początkowo do obsługi mac'a.
I love tittyHTML

Awatar użytkownika
Olbi
Przyjaciel
Przyjaciel
Kontakt:

Post autor: Olbi » 11 lutego 2011, 20:40

Ja dzisiaj sobie pracowałem na Macu i powiem szczerze, że myszkę i klawiaturę to mają do bani. Co do systemu operacyjnego, to brakowało mi w nim opcji powiększania na cały ekran. Co do reszty, przyczepić się nie mogę :D

Awatar użytkownika
energizer
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Post autor: energizer » 11 lutego 2011, 21:02

Jak to powiekszenia na cały ekran? A co tam na połowie sie pracuje? :P i co jest z tą klawiaturą i myszką?

Kashue

Post autor: Kashue » 11 lutego 2011, 21:28

Z klawiaturą to nie wiem o co chodzi ale z tego co pamiętam to kiedyś maci miał 1 przycisk w myszce :)

Awatar użytkownika
energizer
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Post autor: energizer » 11 lutego 2011, 22:10

No tak ale to chyba było kiedyś?

ODPOWIEDZ