Programowanie - od czego zacząć? iOS?

Jeśli umiesz programować coś więcej niż pralkę automatyczną i telewizor to ten dział jest dla Ciebie. Pochwal się swoimi stronami internetowymi lub aplikacjami i skryptami.
marcin_
Raczkujący
Raczkujący
Znak zodiaku: Wodnik
Kontakt:

Programowanie - od czego zacząć? iOS?

Post autor: marcin_ » 29 lipca 2012, 14:33

Witam.

W przyszłości chciałbym pisać programy na iOS.
Na tą chwilę jestem kompletnie zielony, miałem troszkę Pascala w szkole ale to było dawno i już prawie nic z tego nie pamiętam. Od czego powinienem zacząć? Xcode + programy na iOS czy może na początek coś łatwiejszego żeby zrozumieć podstawy... Java? Python?

Czekam na propozycje
Pozdrawiam
Asus 1215N + Debian + Windows 7

Awatar użytkownika
vash
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Programowanie - od czego zacząć? iOS?

Post autor: vash » 29 lipca 2012, 15:12

Dlaczego chciałbyś pisać programy na iOS ?

marcin_
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Post autor: marcin_ » 29 lipca 2012, 15:44

Moim zdaniem jest to przyszłościowe...
(Aktualnie jestem w Londynie i jak wsiadam do zatłoczonego pociągu i widzę że 95% osób bawi się iPhonami i iPadami to wydaje mi się że pisanie aplikacji na te urządzenia nie było by złym pomysłem).

Nie jest to może tanie bo trzeba by było kupić macbooka (podstawowy używany model ok ?300) później konto na Apple $99 na rok... Zastanawiam się czy nie warto zainwestować

Awatar użytkownika
BoBsoN
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: BoBsoN » 29 lipca 2012, 20:32

Nastawianie się na jeden rynek - i to taki, który ma dużo gorsze wyniki wzrostu niż Android - nie jest dobrym pomysłem.
Jak nic nie potrafisz, to te 99$ imo strata są. Najpierw ogarnij programowanie w C++.
Jakże mógłbym nie mieć władzy? mienie władzy jest obowiązkiem króla!... tak więc zamilcz.

marcin_
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Post autor: marcin_ » 29 lipca 2012, 21:21

Dzięki za odp, stranger zacząłem od forum, teraz będzie C++, iPhona wkrótce też chcę kupić, Maca może kiedyś a iPad w ogóle mnie nie interesuje;p
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
BoBsoN
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: BoBsoN » 30 lipca 2012, 11:11

Naucz się najpierw ogólnie programować, a nie od razu iOS. Inaczej będziesz produktem programistopodobnym.
Jakże mógłbym nie mieć władzy? mienie władzy jest obowiązkiem króla!... tak więc zamilcz.

Awatar użytkownika
vash
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: vash » 30 lipca 2012, 13:34

@BoBsoN, Znasz lepszą szkołę niż nauka C++ ?

Awatar użytkownika
BoBsoN
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: BoBsoN » 30 lipca 2012, 13:50

@vash - nauka assemblera.
Poza tym - nauka C++ != nauka C++ by programować pod iOS

To tak jakby się uczyć języka - ale tylko w części związanej z nurkowaniem.

Awatar użytkownika
vash
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: vash » 30 lipca 2012, 18:26

@BoBsoN, ja mam nadzieję, że z tym assemblerem to żar jest.

Ja postrzegam ten język jako pewien etap na ścieżce i zdecydowanie nie jest to początek. Już prędzej zalecałbym poznanie automatów skończonych i zasady działania maszyny Turinga.

Natomiast co do twojego porównania, to jest ono racjonalne ale tylko dlatego, że na iOS wykorzystywany jest Object C który różni się od C++ zarówno na poziomie kompilacji jak i samej składni.

Ostatniego porównania nie pojmuję.

Dla mnie C++ jest dość podstawowym językiem gdzie wiedza na temat działania pamięci i procesora jest dość ważna, zdecydowanie nie jest to język tak wysokiego poziomu jak Java czy C#.

Dlatego nie widzę niczego złego w tym, żeby przygodę z programowanie zacząć od C++.

Awatar użytkownika
BoBsoN
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: BoBsoN » 1 sierpnia 2012, 01:18

Cóż vash. Programuję od coś koło 25 lat. W ponad 10 językach (nie chce mi się liczyć wszystkich znanych). Mam takie, a nie inne spojrzenie na sprawę :) Możesz się z nim oczywiście nie zgadzać :)
Osoba, która potrafi programować tylko w jednym języku to (dla mnie) produkt programisto-podobny naszych uczelni (lub domorosły). Nawet jeśli jest w tym super.

Spytałeś o lepszą szkołę programowania, a nie o początek. Na start dużo lepszy jest w moim odczuciu Pascal lub nawet Basic (mimo swojej archaiczności).
Obowiązkowość zapoznania się z wiedzą zawartą m.in. w "algorytmy + struktury danych = programy" jest chyba bezdyskusyjna :)
Programista na początek ma się nauczyć specyficznego sposobu myślenia, a nie języka programowania. Assembler zaś daje świetny trening tego myślenia dla osoby, która poznała podstawy.

W sumie osoba, która programuje, a nie zna assemblera choć na poziomie zasad, to tez ułomny programista. imo oczywiście.

Awatar użytkownika
vash
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: vash » 1 sierpnia 2012, 09:17

No tak, to niedoprecyzowanie mogło powodować nieporozumienie. Niemniej to nie powód by popadać w krajności i zakładać taki scenariusz, że ktoś kto nauczy się jednego języka nigdy nie pójdzie do przodu. W mojej opini język programowania niczym się nie różni od młotka czy klucza. Jest to tylko narzędzie, a programista to ten co potrafi go używać. Nie nazywałbym nikogo ułomnym tylko z powodu braku umijętności w programowaniu we wszystkich językach świata. Jakbyśmy podłaczyli pod dyskusję, ewolucje oddejscie od assemblera byłoby naturalną koleją rzeczy. Ja wątpię by wiedza z asm miała przełożenie na wytwarzanie oprogramowania, zwłaszcza, iż panujące tam pardygmaty zabardzo nie mają zastosowania w aplikacja tworzonych w dzisiejszym świecie i na dzisiejsze potrzeby.

Zamiasat ułomny nazwałbym, normlany powszechny... a Ci co mieli szczęście poznać asm mogą powoli nosić miano wybitnych.

Awatar użytkownika
BoBsoN
Bywalec
Bywalec
Kontakt:

Post autor: BoBsoN » 1 sierpnia 2012, 11:40

Masz rację, vash. Słowo "ułomny" nie jest adekwatne w tym kontekście. Poszukam lepszego :-)

Ogólnie chodzi mi o to, że nie należy skupiać się na samych językach programowania, ale na logice działania komputera i zasadach, które są w językach programowania odzwierciedlone - czasami są to konkurujące pomysły nawet. Reszta to techniczne szczegóły - jak wyuczenie się gramatyki i słówek z angielskiego.

softhis
Raczkujący
Raczkujący
Znak zodiaku: Waga

Post autor: softhis » 25 maja 2013, 15:59

Myślę że pomocne będą na początek te kursy wideo z programowania (Strefa Kursów ma obecnie najlepsze filmy wideo z tej dziedziny). Uczyłem się z nich pisania apek pod Androida. I już kilka prostych nawet napisałem np apka sprawdzająca prognozę pogody :) Wiadomo, trzeba zaczynać od czegoś prostego :)

Awatar użytkownika
marcell
Raczkujący
Raczkujący

Post autor: marcell » 14 marca 2014, 17:10

softhis pisze:Myślę że pomocne będą na początek te kursy wideo z programowania (Strefa Kursów ma obecnie najlepsze filmy wideo z tej dziedziny). Uczyłem się z nich pisania apek pod Androida. I już kilka prostych nawet napisałem np apka sprawdzająca prognozę pogody :) Wiadomo, trzeba zaczynać od czegoś prostego :)

Dzięki po Twoim poście odszukałem i kupiłem ten kurs:
ios_-_tworzenie_aplikacji
W ten sposób zrobiłem swój pierwszy widget :D
Ostatnio zmieniony 26 marca 2014, 14:37 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: tada

ODPOWIEDZ